Pomáháme lidem, pro které jsou kontaktní čočky
jedinou možností, jak ostře vidět.
Kontaktujte nás
Aktuálně: Nová prezentace společnosti

Dnes byla spuštěna nová prezentace naší firmy, věříme, že se sem budete rádi vracet.

více informací ...

Speciální kontaktní čočky

Jde o nestandardní kontaktní čočky s různými, individuálně volenými parametry. Od měkkých vyměňovacích čoček se mohou lišit  jak vzhledově, tak i pocitově. Jsou v některých případech méně komfortní než vyměňovací měkká čočka. K aplikaci speciálních kontaktních čoček přistupujeme v případech:

  • vysokých nároků na vidění
  • extrémní oční vady
  • spontánních nepravidelností rohovky (např.: keratokonus)
  • získaných nepravidelností  rohovky (např. vlivem úrazu, po laseru, atd.)

Rozdělujeme je na měkké, tvrdé a hybridní.

Speciální měkké čočky dáváme u extrémních očích vad jako třeba krátkozrakost -25 D anebo astigmatismus 8 dioptrií anebo u mírné formy nepravidelné rohovky.

Tvrdé čočky o průměru menším než rohovka se jmenují korneální a používáme je hlavně u keratokonu a vysokého astigmatismu. Očím trvá déle než si na čočky zvyknou, ale po návyku mohou fungovat velmi dobře při téměř neomezeném přístupu kyslíku k rohovce a menším zatížením očí chemickými látkami.
Tvrdé čočky o průměru větším než rohovka se jmenují korneosklerální anebo minisklerální a v poslední době se začínají více používat nejen u nepravidelných rohovek, ale také u složitých očních vad. Oči si na ně zvykají rychleji než na malé tvrdé čočky.

Hybridní čočky mají ve středu tvrdou část, která je pevně spojena s měkkou částí. Spojují dobrou toleranci měkké čočky s optickou kvalitou tvrdé čočky. Jsou novým nadějným produktem. Hodí se na citlivější oči s nepravidelnou rohovkou, pomáhají prohlédnout po neúspěšných laserových operacích. Fungují také u presbyopie, při potřebě simultánního vidění do dálky i do blízka.

Zatímco v uváděných případech jsou čočky aplikovány na denní nošení jako běžná optická pomůcka, je možné nosit speciálně upravené tvrdé čočky pouze v noci a docílit tak dočasné snížení dioptrií během dne.

Podstatou je řízené oplošťování rohovky při tzv.:  orthokeratologii. Tato metoda je efektivní zejména u nízké krátkozrakosti.

Tvrdé kontaktní čočky aplikujeme od firem:

David Thomas Ltd., Hecht Contactlinsen GmbH, No7 Contact Lenses, Paragon Vision Sciences